top of page

Mindfulness

Hayat devam ediyor.

Mindfulness Nedir?

Mindfulness, kelime anlamı olarak farkındalık kavramını karşılıyor ve kapsıyor. Temel olarak da anda olabilme becerisini geliştiriyor. Yani mindfulness, an için yaşamak değil anda yaşamak, onun içinde durabilmek anlamına geliyor. 

 

Mindfulness, şimdiki anda bizde ve çevremizde olup biteni, belli tutumlarla (yargısızlık, kabul, şefkat, sabır) fark etmek demektir. Tam olarak da şimdiki anda olup biteni anlama becerisidir. Zihinlerimiz çoğunlukla geçmişe ya da geleceğe gitmeye meyillidir. Ve bu gitme hali de çoğunlukla geçmişte yaşamış olduklarımızdan ve gelecekteki beklentilerimizden, korkularımızdan etkilenir. Bu yüzden şimdiki an çok önemlidir. Çünkü şimdiki anda her şey olduğu gibidir. En gerçek ve en somut an şimdiki andır. 

 

Mindfulness’ta “iyi hissetme” hali ile ilgilenmiyoruz. Hissetme halini “iyi” yapmakla ilgileniyoruz. Yani aslında iyice hissedebilmekten bahsediyoruz, buna odaklanıyoruz. 

Mindfulness Ne İşe Yarar? 

Zihinlerimizin doğal ve olağan modu uçuşmasıdır. Zamanımızın büyük bir kısmında zihnimiz uçuşur ve bu uçuşma modu aktifken de çoğunlukla hoşumuza giden, olumlu şeylerden çok;  kaygılarımıza ve “acaba” sorularına gideriz, bunlara meyilliyizdir. Ya da bazen dalıp kopabiliyoruz ki bu da bir nevi yabancılaşma, hissedememe halidir. Ve sonuç olarak da “iyi oluş” haline iyi gelen bir şey değildir. Bu yüzden şimdide olabilmek ve burada durabilmek, bizim iyi oluş halimizi desteklemektedir. 

Öncelikli olarak gerçeği görebilmek ve ikinci adımda da iyi oluş halini deneyimlemek adına önemlidir. 

Mindfulness’ın çok önemli bir etki alanı ise bizi oluşturan duygular ve düşüncelerdir. 

Mindfulness’ın aslında bilinmeyen ve daha derin olan tarafı “duyguların gözünün içine bakma” halidir.  Duyguların gözünün içine bakmak, yaşadığımız zorlayıcı duyguyla o anda, bir süre onunla durabilme halidir. 

Olanı olduğu haliyle görüp mesafe alabilmeye ve hissetmeye vurgu yapıyoruz. Bu haliyle de anda olmak demek bir nevi burda olmak demek oluyor.  Burada olduğumuzu nasıl anlıyoruz? Düşünerek değil, hissederek anlıyoruz.  

Mindfulness'ın Katkısı Nedir? 

Mindfulness’ın bize en önemli katkılarından birisi de yaşadığımız her ne ise onunla olan ilişki biçimimizi değiştirmeye yöneliktir ve yaşamınızdan olumsuzlukları, sıkıntıları, üzüntüleri geçmişinizi, algılarınızı sıyırıp atmaz. Mindfulness, bütün bunlarla olan ilişki biçimizi değiştirir. Yaşamda yaşadıklarımızdan ve bizde beliren duygu ve düşüncelerden daha önemli olan bir şey varsa o da onları karşılama ve deneyimleme biçimimizdir. Biz düşünen bir varlığız ama düşündüğümüzü düşündüğümüz anda fark etmeyen bir varlık olma olasılığımız da yüksek.  Dolayısıyla mindfulness’ta önerilen yaklaşım her şeyi yaşayabilme ve deneyimleme biçimimize dair bir düzenlemedir. Bu yol ile de daha becerikli denetleme, düzenleme ve karşılama stratejileri geliştiririz. 

bottom of page